Yürekli Anneler, Bayrak indirme Olayı ,Musul Sorunu

Kapsamlı analiz GEREKEN CEVAP EN KISA ZAMANDA VERİLECEKTİR.
Türkiye yaklaşık bir aydır, Diyarbakır Lice de belediye tarafından düzenlenen piknikte PKK’lı teröristlerin kaçırmış olduğu çocukları konuşuyor. Çocukların aileleri Lice belediyesi önünde eylem yapmaya başladı. Bu eylemde en çok öne çıkan çocukların anneleri oldu. Gözü yaşlı anneler Hdp ve Bdp den ve hükümetten bir an önce çocuklarını dağdan indirilmesini istiyor. Başbakan Erdoğan AKP grup toplantısında bdp iller bir an önce çocukları dağdan indirsin eğer indirmezlerse b ve c planlarımızı devreye sokarız diye açıklama da bulundu. Bu açıklamayı 3 hafta önce yapan Erdoğan b ve c planlarını hala devreye sokamadı -. Bunun üzerine medya da yürekli anneler adını alan acılı aileler açlık grevi kararı aldı. Türkiye olarak bu işin sonucunu merakla basından takip ediyoruz.
Ülke olarak 2009 yılında hükümet tarafından başlatılmış çözüm süreci içine girmiş bulunuyoruz. Bu çözüm süreci PKK’lı teröristlerin dağdan indirilip akan kanın durdurulmasını kapsıyor. Bu süreç aslını isterseniz bir yıldır sahte meyvelerini vermeye başlamıştı. Bir yıldır hiç şehit haberi duymuyoruz. Bu ağaca sahte meyve veriyor deme nedenim, bu süreç yalnızca T.C. nin gayretleri sonucu bu aşamaya gelmesindendir
Son bir ay içinde Diyarbakır karayolunda yol kesme eylemi yapan PKK’lılara askeri hiçbir müdahalede bulunulmamaktadır. PKK’lılara askeri hiçbir müdahale de bulunulmamaktadır, PKK’lılar karayollarında durdurdukları araçlarda kimlik kontrolü yapmakta ve özerk Kürdistanı halka duyurmaktadır. Bunun üzerine hükümet yetkililerinin yaptığı en etkili ve tek açıklama gereken cevabı en kısa zamanda verilecektir oldu. Ülke olanak bu kâbusun ne zaman biteceğini çaresiz ve meraklı gözlerle beklemekteyiz.
Ülkemizde en son yaşanan hadise Diyarbakır Lice de 2. Hava garnizon komutanlığı binasından bayrak indirme olayıdır. PKK yandaşı olan birinin cenaze töreninde çıkan olaylarda garnizon komutanlığı binasına giren göstericiler Türk bayrağını indirdi. Bunun üzerine millet olarak sağcısı-solcusu bir olup çaresizce öfke kustuk ama hiçbir şey yapamadık. Bunun üzerine hükümet yetkililerinin yaptığı en çarpıcı açıklama gereken cevap en kısa zamanda verilecektir. Türk milleti olarak içimiz kan ağlasa da gereken cevabın verileceği günü sabırsızlıkla bekliyoruz.
Dünya gündemini meşgul eden diğer bir olay da misakı milli sınırlarımız içinde bulunan Musul un ırak –Şam İslami devleti (ışid) örgütü tarafından ele geçirilmesi oldu. Irak merkezi hükümeti ABD den yardım isterken ırak bölgesel Kürt yönetimi peşmergelerin alarma geçirerek muşu sınırında yığınak yapmaya başladı. Bu olay karşısında hükümet sessiz kalmayı tercih etti. Musul sorunuyla eşdeğer olarak Türkiye bugün uluslararası bir sorunla uyandı. Musul da Türk konsolosluğuna ışid tarafından baskın düzenledi. Konsolosluk yetkilileri rehin alınarak Musul valiliğine götürüldükleri dünya kamuoyuna duyuruldu. Bunun üzerinde akşam saatlerinde başbakan, mit müsteşarı hakan fidan ve genelkurmay başkanı Necdet özel olağan üstü toplandı. Hükümetten tek açıklama Bekir Bozdağ vatandaşlarımızı sağ salim kurtarıp sorumlularına gereken cevap verilecektir dedi
Bütün bu olaylar karşısında gereken cevabın verileceğini söyleyen devlet yetkililerden halen somut bir adım göremedik. TC devlet politikası olan yurtta barış dünya da barış politikasını yanlış anlayıp değiştiren devlet yetkililerimiz yurtta sus, dünya da sus olarak algılamaktadırlar. Biz millet olarak var olmak için büyük mücadeleler verdik ama hiçbir zaman bu kadar aciz strateji izlemedik. İç ve dış politika da bu kadar sorunlu hale gelmedik, bop eş başkanı Tayyip Erdoğan kaynayan orta doğunun ateşini söndürmek için bir bardak su dökemez hale geldi. Ülkemizin güney doğusunda başarısız olan iç politika Suriye ve ırak dış politikamızı da paralel etkiler hale geldi. Biz millet olarak şimdi susuyoruz. Ama kimse sanmasın ki yumuşak başlıyız diye uysal koyunuz. Türk milleti vakti zamanı geldiğinde gereken cevabı en kısa zamanda verecektir.
Yazar Musa Kara

One Comment

Bir Cevap Yazın