Google Kendini Süren Araba Yapacak

İnternet devi Google, şimdi de kendisini sürebilen arabalar yapmak için paçaları sıvadı. Hedef, her yıl trafik kazalarında ölen ortalama 1,2 milyon kişi ve çevreci araçlar. Peki bu işi nasıl başaracak?

10/10/2010 12:55

Google, dün gece yaptığı açıklamada sadece internet teknolojilerinde sunduğu çözümlerle değil, tüm insanlığın en büyük problemlerine de çözüm arayan bir şirket olmak istediklerini bildirdi.

Bu problemlerin başında, yılda ortalama 1.2 milyon kişinin hayatını kaybettiği trafik kazaları var. Araba güvenliğinin yanı sıra, verimli kullanım ile zararlı gazların salınımı da Google‘ın notları arasında.

Nasıl Yapacak?

Bu büyük soruna getirilen çözüm ise oldukça basit; kendini süren arabalar.

Google, yaptığı ilk test sürüşünde önemli gelişmeler kaydedildiğini de açıkladı. Santa Monica ofisi ve çevresinde yapılan 1400 millik sürüşlerde kullanılan araç, video kamera, radar ve lazerle çalışan alıcılar sayesinde hedefine ulaştı.

Alıcılar Her Yerde!

Etraftan elde edilen veriler, Google‘ın ana merkezindeki sunucularına gönderildi ve hem güvenli bir sürüş hem de verimli kullanım için gerekli talimatlar otomobile verildi.

Google’ın ilk hedefi, geliştirecekleri bu teknoloji sayesinde tamamen insansız araç oluşturmak değil, aracı kullanan kişiye mümkün olan en fazla yardımı sağlamak olduğunu da notlarına ekliyor.

Bir Cevap Yazın